Podklíčkové (klavikulární) dýchání naplňuje vzduchem horní část plic. Naučit se dýchat tímto dechem je přínosné mimo jiné pro astmatiky, lidi trpící bronchitidou, alergiemi či jinými dechovými obtížemi Pomáhá však i při bolestech hlavy, které mají původ ve ztuhlé šíji a posiluje lymfatické uzliny.

Tento typ dýchání podporuje výměnu dýchacích plynů zejména ve střední části plic. Pokud umíme správně dýchat hrudním dechem, příznivě tím ovlivňujeme činnost srdce a podporujeme krevní oběh. Tento typ dechu také stimuluje činnost sleziny a žlučníku.

Plíce si můžeme pomysleně rozdělit na tři části, a to spodní, střední a horní. Při břišním dýchání podporujeme výměnu dýchacích plynů zejména ve spodní části plic, což přispívá ke správné funkci zažívacích a pohlavních orgánů a prokrvování spodní části těla.

Správné dýchání má poměrně zásadní vliv na naše zdraví i psychickou pohodu. V běžném životě však obvykle dechu příliš pozornosti nevěnujeme a své plíce zdaleka nevyužíváme tak, jak bychom mohli. Co se vlastně děje při dýchání?