Břišní dýchání

01.10.2017

Plíce si můžeme pomysleně rozdělit na tři části, a to spodní, střední a horní. Při břišním dýchání podporujeme výměnu dýchacích plynů zejména ve spodní části plic, což přispívá ke správné funkci zažívacích a pohlavních orgánů a prokrvování spodní části těla.  

Nácvik dýchání do břicha

Břišní dýchání se nazývá také dýcháním bráničním. Při nádechu bránice sestupuje dolů a tlačí na vnitřní orgány, čímž dochází k jejich lepšímu prokrvování a masírování. Z vnějšího pohledu můžeme pozorovat, že při nádechu se břicho zřetelně vydouvá a s výdechem klesá.

Nejjednodušší nácvik břišního dýchání provedeme v lehu na zádech. Jednak máme automaticky zajištěná rovná záda, jednak si lépe uvědomíme pohyb břišní stěny. Lehneme si tedy na záda, můžeme mírně pokrčit nohy, chodidla jsou opřená o podložku. Dlaně si položíme na břicho v oblasti pupku, zhruba tam, kde nám končí hrudní koš. Jak již víme, ústa jsou na mluvení a nos na dýchání, budeme tedy dýchat pouze nosem, a abychom se lépe soustředili, zavřeme oči.

Dech dokážeme ovládat

Nyní si uvědomíme, že dech dokážeme ovládat svojí vůlí a nádech vědomě směřujeme do břicha. Naše ruce nám slouží jako kontrola, že dech skutečně posíláme do spodní části plic. Po nádechu samozřejmě následuje výdech. Jakmile jsme si jistí, že břišní dýchání provádíme správně, soustředíme se na prodloužení dechu. Což neznamená, že nadechujeme překotně co největší množství vzduchu, ale naopak, velmi pomalu nadechujeme jemný proud vzduchu a pozorujeme, jak se nám plíce naplňují. Stejně tak pomalu a dlouze vydechujeme, neboť čím víc plíce vyprázdníme, tím větší místo v nich bude pro další dlouhý nádech.  

Raději kratší dobu a pravidelně

Abychom svému tělu opravdu pomohli a břišním dýcháním dosáhli nějakého efektu, platí zde stejně jako u všech jiných cvičení pravidlo "raději kratší dobu, ale pravidelně". Což znamená, že když si každý den, například než ráno vstanete, nebo večer, než usnete, v posteli na chvíli zadýcháte - stačí patnáct až dvacet nádechů a výdechů, mnoho času to nezabere a vy můžete být spokojení, že jste podpořili své zdraví.