Proč dýchat nosem

28.09.2017

Správné dýchání má poměrně zásadní vliv na naše zdraví i psychickou pohodu. V běžném životě však obvykle dechu příliš pozornosti nevěnujeme a své plíce zdaleka nevyužíváme tak, jak bychom mohli. Co se vlastně děje při dýchání?

Mechanismus dýchání 

Nádech je aktivní proces. Roztahují se při něm plíce a stahují mezižeberní svaly a bránice. Ta se zároveň zplošťuje, klesá a tím jako píst tlačí na vnitřní orgány, čímž je masíruje. Při výdechu se plíce stahují, mezižeberní svaly se uvolňují a bránice stoupá zpět nahoru. V klidovém režimu je výdech pasivní proces, na zesíleném výdechu se podílejí mezižeberní svaly, svaly břišní stěny a pomocné výdechové svaly.

Nádech i výdech jsou stejně důležité. Nádechem přivádíme do plic čerstvý vzduch a výdechem se tělo zbavuje odpadních látek. Je tedy zřejmé, že dech se významnou měrou podílí na čištění těla.

Dýchání nosem ovlivňuje aktivitu mozku

Proč dýchat nosem

Říká se - ústa jsou na mluvení a nos na dýchání. Zde je několik důvodů, proč dýchat nosem, a to nejen při hodinách jógy:

  • povrch nosní sliznice nadechovaný vzduch zvlhčuje.
  • v nosní sliznici sídlí imunoglobuliny, které bojují s choroboplodnými zárodky.
  • při průchodu nosem se nadechovaný vzduch předehřívá.
  • chloupky a řasinkový epitel odfiltrovávají prachové částice.
  • v nose jsou umístěna nervová zakončení, která při průchodu vzduchu aktivují mozkovou činnost.  

Studie vědců z Northwestern Medicine publikovaná v prosinci 2016 dokonce prokazuje, že dýchání nosem může ovlivnit nervovou aktivitu mozku, která zlepšuje obnovení paměti a emocionální úsudek. Při dýchání ústy se tento účinek neprojevil. 

Ústa jsou na mluvení a nos na dýchání

Jak vidíte, důvodů pro to, abychom dýchali nosem, je mnoho. Jak lépe poznat a využít své plíce, si povíme v příštím článku, který se bude věnovat nácviku jednoduchého dechového cvičení.