Astma - podpůrná léčba dechem

19.11.2017

Průduškové astma je onemocnění dýchacích cest, které je charakterizováno ztíženou možností výdechu. Existují různé metody používané jako podpůrná terapie při léčbě astmatu. Chci Vás seznámit se dvěma z nich. Předesílám, že nemám ambice zasahovat do práce lékařů. Pouze předkládám trochu jiný náhled.

Co se děje při astmatickém záchvatu? Jak víme, při nádechu se hrudní koš rozšíří, plíce se roztáhnou a při výdechu se hrudní svalstvo povolí a hrudník klesá. Při astmatickém záchvatu se sice hrudník rozšíří, ale zůstává rozšířen i při výdechu, mimo jiné z důvodu oslabení dýchacího svalstva a nadměrné tvorby hlenu. Astmatik nemůže volně vydechnout, takže prohlubuje každý další nádech, ale přívod kyslíku klesá. Proto je pro astmatika důležité umět zbavit plíce nahromaděného hlenu a posilovat dýchací svalstvo.

Relaxační dýchání

V rámci podpůrné alternativní léčby astmatu existují různé dechové cviky na posílení dýchacího svalstva. Jednou z možností, kterou na základě dlouholeté praxe mohu doporučit, je unikátní sestavu dechových cviků Relaxační dýchání, kterou vyučuji. V rámci této sestavy se jednak naučíte klidně nadechovat a stejně klidně a dlouze vydechovat. Dále poznáte typ dechu, který dodává energii a zároveň efektivně čistí dýchací ústrojí. Dechové  cviky jsou v rámci sestavy koncipovány tak, že na závěr dochází k mentálnímu zklidnění a tonizaci parasympatiku, což napomáhá celkovému uvolnění a vyrovnání vegetativního systému. Při pravidelném provádění je výsledkem pročištění dýchacího ústrojí, posílení dýchacího svalstva a vnitřní zklidnění, které je potřebné nejen pro astmatiky, ale v podstatě pro nás všechny. Seminář Relaxační dýchání trvá celkem sedm hodin a pokud byste se chtěli zúčastnit, podívejte se na termíny mých Aktuálních akcí.  

Ruce ovládající dech

Druhou z variant podpůrné léčby astmatu přírodní cestou jsou hasta mudry, čili gesta rukou, o kterých jsem psala minule  Jak víme, pozice rukou a prstů mají vliv na konkrétní části těla. Například roztažení všech prstů na rukách způsobí roztažení hrudních obratlů a zvětšuje objem plic. V knize Gertrud Hirschi "Mudry - jóga prstů" jsou uváděny mudry pro průdušky a astma, které předkládám s vlastními fotografiemi. Autorka doporučuje provádět tyto pozice pětkrát denně vždy po dobu pěti minut.  

Mudra pro průdušky - dejte malíček ke kořeni palce, prsteník na horní kloub palce a prostředník na bříško palce, ukazovák je natažený.


Mudra pro astma - obě ruce přitiskněte nehty prostředníků k sobě a ostatní prsty držte natažené

U obou metod, tj. u Relaxačního dýchání i u muder je opět skvělé, že dech máte stále při sobě. Nemusíte být v tělocvičně, nebo mít nějaké pomůcky. Dechové cviky nebo mudry můžete provádět klidně v křesle při pauze v zaměstnání, při čekání na autobus nebo cestou domů ve vlaku. V čemž spatřuji zásadní výhodu.

Závěrem upozorňuji, že hovoříme o podpůrné léčbě astmatu. Což neznamená, že zahodíte léky do koše a přestanete chodit k lékaři. Dechové cviky mohou mít dobré výsledky, ale je potřeba postupovat zodpovědně a opatrně.