Jak ovládat dech rukama

15.11.2017

Dýchání je mimovolní činnost. Když si však vzpomeneme, umíme se zhluboka nadechnout nebo přestěhovat dech z břicha do hrudníku tím, že zapojíme svoji vůli. V situacích, kdy vůle nefunguje zcela, například se hrůzou nemůžeme ani nadechnout, přichází na řadu ruce, které ovládání dechu mohou převzít za nás.

Ačkoliv to zní zvláštně, obyčejnými gesty rukou skutečně můžeme ovlivňovat pochody v našem těle, tedy i dech. Jedná se o takzvané hasta mudry, kdy pozice prstů ovlivňují naše tělo i mysl. Předpokládá se, že "každá oblast ruky tvoří reflexní zónu pro příslušnou část těla a mozku" (Gertrud Hirschi, Mudry - jóga prstů, str. 10) a "při spojení prstů rukou v některé z hasta muder...se určité nervy spojují v uzavřený okruh" ((Dr. Svámí Gítananda Giri, Jóga krok za krokem, str. 32).

funguje to na kohokoliv, ať je či není zběhlý v józe

Dobré na tom je, že mudry fungují na kohokoliv, ať je či není zběhlý v józe. Ruce se Vás neptají, prostě ten dech přesměrují. To znamená, že mohou pomoci Vám, když máte například pocit, že jste ve stresu a nemůžete popadnout dech, ale stejně tak mohou pomoci i komukoliv jinému, když mu ruce do těch muder složíte.  

Spojte prsty

Pojďme si nyní vyzkoušet na vlastní tělo, jak a zda to funguje. Všechny mudry je nejlepší provádět v rovném sedu. Můžeme sedět na patách, ve zkříženém sedu, ale stejně tak můžeme sedět na židli, na sofa nebo na sedadle autobusu. Důležité je mít rovnou páteř, aby plíce měly dostatečný prostor pro nádech. Prsty vždy složíme do příslušné mudry, dýcháme nosem a pozorujeme dech. Nic víc nemusíme dělat, nic neovlivňujeme. Jen sedíme, dýcháme a pozorujeme, zda cítíme změnu. Může se stát, že zpočátku nepocítíte vůbec nic. Nebo dech ucítíte jinde, než byste očekávali. To všechno je v pořádku. Teprve poznáváte svoje tělo, časem se to srovná.

Břišní dýchání - čin mudra

Na každé ruce spojíme palec a ukazováček, ostatní prsty necháme natažené. Ruce v této mudře položíme na stehna, dlaněmi dolů.  

Hrudní dýchání - čin maja mudra

Na každé ruce spojíme palec a ukazováček, tak, že vytvářejí kroužek. Ostatní prsty pokrčíme do dlaně. Ruce v této mudře položíme na stehna, dlaněmi dolů.  

Podklíčkové dýchání - adhi mudra

Ruce dáme v pěst tak, aby palec byl schovaný pod ostatními prsty. Ruce pak položíme na stehna dlaněmi dolů.  

Plný jógový dech - brahma mudra

Ruce sevřeme v pěst tak, abychom měli palce schované uvnitř, pěsti jsou otočené sevřenými prsty nahoru, tj. hřbety rukou jsou otočené směrem k nohám. Pěsti pak umístíme do oblasti pupku a přitiskneme je klouby prstů k sobě. Musíme použít mírný tlak, abychom pěsti udrželi přitisknuté u sebe.