Podklíčkové dýchání

05.10.2017

Podklíčkové (klavikulární) dýchání naplňuje vzduchem horní část plic. Naučit se dýchat tímto dechem je přínosné mimo jiné pro astmatiky, lidi trpící bronchitidou, alergiemi či jinými dechovými obtížemi Pomáhá však i při bolestech hlavy, které mají původ ve ztuhlé šíji a posiluje lymfatické uzliny.

Proč dýchat pod klíčky

Co si představit pod názvem "podklíčkový" dech? Ačkoliv může evokovat představu nějakých klíčků nebo kliček, prozaická skutečnost odkazuje na klíční kosti, pod kterými bychom měli cítit sílu nádechu. Pod klíčními kostmi = podklíčkový dech.

Zatímco břišním a hrudním dýcháním dýchá většina populace, podklíčkovým dechem, který naplňuje horní část plic, nedýchá v běžném životě téměř nikdo. To má za následek, že v této nejméně používané části plic se většinou drží reziduální, starý vzduch a vyměnit jej lze pouze vědomým prodýcháním.

Znovuobjevte celé své plíce

Nácvik podklíčkového dechu

Lehneme si na záda, úplně se uvolníme, nohy máme buď natažené, nebo si je opět pokrčíme a opřeme o chodidla. Záda jsou v kontaktu s podložkou, ležíme rovně, neprohýbáme se. Dlaně si položíme na hrudník těsně pod klíční kosti, ruce jsou uvolněné. Druhou variantou je, že si ruce v lehu vzpažíme, malinko je povytáhneme a pak necháme volně klesnout na podložku za hlavu. Tím se nám otevře horní část hrudníku pro snadnější nádech.

Začneme nadechovat nosem pomalu tenký proud vzduchu s představou, že ho táhneme středem těla nahoru a pod klíčními kostmi se jako dva proudy rozlévá do stran pod klíční kosti. Musíme se nadechovat opravdu pomalu, jemně a dlouze, aby nádech stačil doputovat až nahoru a poté stejně pomalu nosem opět vydechujeme. Postupně se snažíme nádech i výdech prodlužovat.

Dýchejte pomalu a v klidu, nepříjemné pocity zmizí

Zpočátku někdo může cítit, jako by se mu dech "zasekl" na určitém místě a nechce jít výš. To vůbec nevadí, pravidelným tréninkem se velmi rychle propracujete až do podklíčkové oblasti. Někdo se naopak nadechne do horní části plic hned, ale může o toho cítit píchání, pálení nebo až bolest. Ani toho se nemusíte obávat. Znamená to jen, že jste znovuobjevili celé své plíce. Dýchejte pomalu a zvolna, buďte v klidu. Nepříjemné pocity brzy zmizí.