Hrudní dýchání

03.10.2017

Tento typ dýchání podporuje výměnu dýchacích plynů zejména ve střední části plic. Pokud umíme správně dýchat hrudním dechem, příznivě tím ovlivňujeme činnost srdce a podporujeme krevní oběh. Tento typ dechu také stimuluje činnost sleziny a žlučníku.

Účinky hrudního dechu

Hrudní dýchání se také nazývá dýcháním kostálním. Zapojují se při něm zejména mezižeberní svaly, kdy při nádechu se žebra rozestupují všemi směry a s výdechem pasivně klesají zpět. Hrudním dechem dýchají spíše ženy,  do plic se při tomto typu dechu dostává méně vzduchu, než při břišním dýchání. 

Pokud se však naučíme vědomě dýchat do hrudníku tak, aby se nám skutečně hrudní koš při nádechu rozestupoval, má takové dýchání vliv nejen na činnost našich vnitřních orgánů, ale také na naši páteř. Může se stát, že při správném nádechu ucítíte křupnutí, jak se uvolňují blokády v hrudníku nebo páteři a tělo se rovná.

Nádech i výdech je stejně důležitý

Nácvik dýchání do hrudníku 

I hrudní dýchání se zpočátku nejlépe nacvičuje v lehu na zádech. Lehneme si tedy na záda, nohy můžeme buď pokrčit a opřít o chodidla, nebo je nechat natažené. Důležité je, abychom leželi rovně, neprohýbali se. Poté si položíme dlaně po stranách hrudního koše. Dýcháme nosem co nejdelší nádech a výdech. Dech vědomě směřujeme tak, abychom cítili, jak se nám při nádechu hrudník rozpíná do dlaní. Pokud bychom si nebyli jistí, můžeme zkusit dlaněmi zlehka zatlačit proti žebrům, abychom lépe vnímali jejich pohyb. Stejnou měrou jako na nádech se však soustředíme i na výdech. Až si budeme jistí, že dýcháme správně hrudním dechem, snažíme se i výdech prodloužit na maximum.  

Sama skutečnost, že se zajímáte o svůj dech, je velkým krokem vpřed

Opět stačí vyzkoušet si takto patnáct až dvacet nádechů a výdechů. Pokud hrudním dýcháním navážete na břišní dech, máte už těch nádechů až čtyřicet. Opět nás zajímá spíše pravidelnost cvičení, než to, zda budete dýchat minutu či pět. Sama skutečnost, že jste se začali zajímat o svůj dech, že dýcháte vědomě, je první krok k tomu, abyste začali lépe vnímat své tělo a upevnili tak své zdraví.