Podpořte svou imunitu dýcháním do čtverce

18.11.2021

Každý z nás se během svého života setkal se stresem a troufám si tvrdit, že současná doba nám na klidu nepřidává. Trvalý stres může negativně ovlivnit naše zdraví. Stresový hormon kortizol potlačuje funkci imunitního systému, snižuje počet bílých krvinek. Jsme pak zranitelnější vůči virům, tedy i covidu a chronickým onemocněním. Dechová cvičení jsou jedním ze způsobů, jak dopady stresu eliminovat. Zlepšují imunitu tím, že snižují krevní tlak, čistí dýchací cesty, snižují hladinu kortizolu a posilují arteriální průtok krve.

Dýchání do čtverce dokáže zlepšit koncentraci a zároveň je účinným prostředkem proti stresu. Používají ho profese náročné na výkon, od sportovců přes policisty a zdravotní sestry, až např. po příslušníky US Navy SEAL. Toto dechové cvičení může být užitečné, pokud trpíte onemocněním plic, jako je např. chronická obstrukční plicní nemoc. Zádrže dechu stimuluji parasympatický systém, což způsobuje pocit uvolnění v těle i mysli. Dýchání do čtverce je proto také dobrým pomocníkem při úzkostné poruše, panické atace, posttraumatická stresové poruše či depresi.

Dýchání do čtverce se tak jmenuje proto, že střídáme nádech, výdech a zádrže dechu, které jsou všechny stejně dlouhé. Můžeme si představit strany čtverce, kdy na délku jedné strany nadechujeme, poté na délku druhé stranu dech zadržíme, na délku třetí stranu vydechujeme a poté opět na stejně dlouho zadržíme dech.

Jak na to: sedíme pohodlně, ale vzpřímeně, aby naše plíce měly možnost se rozepnout. Ruce necháme volně v klíně s dlaněmi vzhůru a zaměříme se na svůj dech.

  • zhluboka nadechneme nosem a pak pomalu vydechneme ústy. Snažíme se vydechnout co nejvíce vzduchu

  • poté se pomalu a zhluboka nadechneme nosem, počítáme při tom do čtyř. Vnímáme, jak vzduch postupně naplňuje plíce.

  • zadržíme dech na další čtyři doby

  • vydechneme ústy stejně pomalu na čtyři doby a vytlačíme co nejvíce vzduchu z plic. Vnímáme, jak vzduch opouští plíce.

  • opět zadržíme dech na stejně pomalé čtyři doby a poté opakujeme

Pokud se zatočí hlava, zůstaneme v klidu sedět a dýcháme normálním dechem. V ideálním případě můžeme toto dechové cvičení provádět pět minut a opakovat jej několikrát denně podle potřeby.