Klišé

25.07.2018

Vedla jsem tuhle debatu s pánem, který četl nějakou knihu o józe. Na základě nastudované literatury měl za to, že všichni jogíni chodí bosky, nosí batikované oblečení a jsou frutariáni.

Velmi ho udivilo, jak mohu cvičit jógu, když neholduji batice. Mě pro změnu udivilo, jak v době informačních technologií může někdo ustrnout v minimálně dvacet let starém klišé.

Nicméně o pár dní později jsem sama měla co dělat, abych jinému takovému klišé nepodlehla. Jeden z mých drahých měl naléhavou potřebu mi sdělit, že ženy by měly mít velké kulaté zadky. Což vidí jako problém, protože já takový nemám. Marně jsem argumentovala, že:

1) jogín nemůže mít zadek, páč by přepadával
2) je mi to úplně jedno, neb jsem takhle spokojená

Diskuze to byla dlouhá a bezvýsledná a zřejmě se mi vryla pod kůži víc, než bych myslela. Což se projevilo hned následující den ve fitku:

Klientka: "Vy teď máte tu lekci "břicho - nohy - zadek"?"
Já: "Ano. Ale nevím, jestli byste na ní měla chodit."
Klientka: "Cože?? A to jako proč?"
Já: "Aaaale, jeden kámoš mi včera řekl, že by mi ty šaty i slušely, kdybych měla nějaký zadek. Tak teď zvažuju, jestli jsem tu na správném místě..."

Klientka lehla popelem, chytla totální výbuch smíchu a s ní lehl i zbytek sálu. Všichni zůstali. Tu lekci jsem měla narváno a tu další též. Takže - nedejte na klišé a mějte prima den.