Dokud dýchám...

30.01.2020

...mám šanci udělat něco se svým zdravím. Dechová cvičení jsou zajímavá zejména tím, že k jejich provozování nemusíte mít tepláky, ani žádné speciální pomůcky. Nemusíte být namakaní, dokonce u nich klidně můžete ležet v posteli. Jediné, co potřebujete, je mít rovná záda, no a pak samozřejmě dýchat.

Proč dělat dechová cvičení, když dýchám tak jako tak, je nejčastější otázka, kterou slyším. Pojďte si plíce představit jako byt. Přirovnání k bytu jsem zvolila záměrně, protože kdybychom nadechli celé své plíce, plocha nadechnutých plicních sklípků bude mít něco mezi 80 - 140 m2, podle velikosti vašich plic. A to už je docela slušný byt. Pojďme si představit byt, kde pravidelně uklízíte jen jeho část. Logicky v ostatních částech bytu se bude shromažďovat prach a nepořádek. Podobně je to i s našimi plícemi. Za běžného provozu je využíváme cca ze 30%, takže rozhodně není od věci čas od času si v nich uklidit o trochu víc a dechovým cvičením prodýchat i ty části, které běžně nevyužíváme.

Další otázkou, kterou slyším velmi často je, které dechové cvičení je nejlepší, případně jak "správně" dýchat. Upřímně, neznám jednoznačnou odpověď. Každý z nás je jiný, v jiné kondici fyzické i psychické, zažívá jiné situace. Proto své klienty učím různá dechová cvičení, aby si mohli vybrat to, které jim nejvíc vyhovuje v dané situaci. Běžně se totiž stane, že dechové cvičení, které vás dosud opravdu bavilo, je najednou nudné a nic vám nedává. Neznamená to nic jiného, než že zkusíte nějaké jiné cvičení, které vám přinese to, co od něj očekáváte.

Je třeba říci, že kromě pozitivního dopadu na pročištění naší dýchací soustavy a posílení dýchacích svalů, mají dechová cvičení pozitivní vliv i na naší psychiku. Říká se, že tělo a duch jsou spojené nádoby a dech je mostem mezi nimi. To znamená, že dechová cvičení můžete použít například i když budete naštvaní, unavení, budete se chtít soustředit před důležitým jednáním, či zkouškou...těch možností, které vám dechová cvičení přináší, je mnoho. A nejlepší na tom je, že kromě vás samých k tomu nepotřebujete vůbec nic.