Dechem proti stresu

28.05.2018

Dechem můžeme ovlivnit svůj aktuální psychický stav. V běhu všedního dne si obvykle ani neuvědomujeme, že dýcháme. Je to něco samozřejmého, mimovolní proces, který nás udržuje při životě.

Ne nadarmo se ale říká, že musíme něco "rozdýchat" nebo "chytit druhý dech". Pokud se tedy v těchto běžných situacích naučíme dech využívat vědomě, budeme překvapeni, co všechno dokáže.

K dechovým cvičením nepotřebujeme být v tělocvičně nebo vlastnit jógamatku. Důležité je pouze to, abychom měli rovná záda, aby plíce v hrudním koši měly svůj prostor. Tuto podmínku splníme i když budeme stát na zastávce, sedět u počítače nebo za volantem, nebo třeba ležet v posteli.

Často se stává, že nás v práci dohání termíny, které máme stihnout, úkoly, které měly být hotové už včera a do toho řešíme osobní život. Jsme ve stresu, jsme unavení, hlava bzučí jak včelí úl a my nevíme co dřív. V tu chvíli je fajn se na chvilku zastavit a udělat si čas jen sami pro sebe. Nemusí to být moc, stačí pár minut.

Jednobodové soustředění

Sedneme si či lehneme, narovnáme záda, zavřeme oči a začneme pozorovat svůj dech. Vnímáme pouze tu prostou skutečnost, že nadechujeme a vydechujeme. Mozek je navyklý stále pracovat, chce něco řešit, neumí se jen tak zastavit. Ale my mu dáme úkol - dívej se a pozoruj dech. De facto tím dosáhneme jednobodového soustředění, v tu chvíli jsme jen tady a teď a veškeré ostatní myšlenky jsou alespoň na pár minut odsunuty na vedlejší kolej. Tím, že na chvíli zklidníme svoji mysl, je možné, že lépe dokážeme posoudit danou situaci, získáme nadhled, odstup, či nás může napadnout řešení daného problému.

Pokud nemáme možnost si během dne udělat ani pár minut volna, stačí se soustředit na dech, když někam jdeme. Rozpočítat si nádech a výdech na kroky. Například tři kroky nádech a tři kroky výdech. Mezi nádechem a výdechem můžeme zařadit i krátkou zádrž dechu, třeba na jeden krok. Důsledky jsou stejné - tím, že se soustředíme jen na jednu věc, na chvilku zklidníme tok myšlenek a uleví se nám.

Chcete-li lépe poznat své tělo a zjistit, co všechno dokážete s využitím dechu, navštivte některý z mých dvouhodinových worskhopů Na vlně dechu. Více v "Aktuálních akcích".