První pomoc při začínajícím srdečním záchvatu

12.11.2019

Jak už jsem zmiňovala v předchozích článcích, existují takzvané hasta mudry, čili gesta rukou, které nějakým způsobem ovlivňují vnitřní prostředí našeho těla. Nejznámější jsou dechové mudry, které dokáží ovlivnit způsob vedení našeho dechu, což může člověk ihned vnímat. Gest rukou je však mnohem víc a zdaleka nepůsobí jen na náš dýchací systém, což jsem si osobně vyzkoušela.

Letošní rok byl pro mě pro změnu náročný a jak už to bývá, psychika drží za každou cenu, takže začne stávkovat tělo. Potkalo tedy i mě, že mi začalo bušit srdce, a to tak, že hodně. K tomu se přidalo hučení v uších, tělo těžké jak z olova a mžitky před očima. Jsem zvyklá pomoci si dechovým cvičením nebo jógou, ale tentokrát jakýkoliv pohyb byl neskutečně zatěžující. Zkusila jsem se z toho vyspat, ale ráno bylo horší, než večer, až jsem i já byla mírně načatá, zda nepřipustit lékařskou péči. Pak jsem si vzpomněla na knížku "Mudry, jóga prstů" od Gertrud Hirschi a řekla si, že ještě tohle zkusím.

Použila jsem mudru nazvanou "apan vaju mudra" čili mudra pro záchranu života. Drží se na obou rukách tak, že ukazováček položíte ke kořeni palce a poté sepnete špičky palce, prostředníčku a prsteníčku. Malíček jako jediný zůstává volně natažený. V této pozici držíte prsty po dobu 15 minut dvakrát denně. Můžete u toho sedět, ležet nebo klidně i stát.

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, jakmile jsem si sedla a sepla prsty, cítila jsem, jak ze mě postupně odchází pocit tíhy. Nemohu říci, že by mi bylo hned skvěle, ale za těch 15 minut se mi udělalo výrazně lépe. Mudru jsem pak držela ještě odpoledne, kdy už mi bylo docela fajn a pro jistotu ještě i druhý den. Tento stav jsem pak zažila ještě jednou o pár měsíců později, byť ne v takové síle. I v tomto případě mi mudra pro záchranu života pomohla.

Nedovolím si tvrdit, že je tato mudra všespásná, to v žádném případě. Ale pokud byste se ocitli v situaci, kdy Vám či někomu z Vašeho okolí začne být zle, myslím, že je to docela dobrá první pomoc, než dojede sanitka. Zejména proto, že stejně jako dech, ruce máte s sebou úplně vždycky.

Více o mudrách se můžete dozvědět například na mých workshopech "Dechem proti stresu." Přeji Vám hodně zdraví a ať tuto mudru nemusíte nikdy použít :-)