Nadechněte se – (nejen) pro astmatiky a všechny, kteří mají pocit, že se dusí

05.05.2019

K sepsání článku mě inspirovala klientka, těžká astmatička, která po vyzkoušení tohoto typu dechu konstatovala, že se konečně po letech opět nadechla bez pocitu, že se dusí.

O jaký dech se jedná? Nazývá se dech udžžají, což v překladu znamená vítězný dech. Vítězný proto, že dokáže vítězit nad různými neduhy. Zajímavé na něm je, že se dýchá přes staženou hlasivkovou štěrbinu, takže v základním provedení vydává typický ševelivý zvuk. Kdo cvičí ashtanga viniyasa jogu, power jogu nebo hormonální jogovou terapii, zná tento dech velmi důvěrně. Nicméně tímto dechem lze dýchat i zcela tiše, takže nebudete své případné okolí rušit funěním. Důlěžité je, že při tomto typu dýchání musíme nadechovat velmi pomalu. Tím pádem mají naše plíce čas uvědomit si, že je používáme a hlavně se nadechneme mnohem víc, než při běžném dýchání.

Jak na to: sedneme si rovně, nebo lehneme na záda. Nadechujeme nosem, ale dech nevedeme nahoru. Stáčíme ho rovnou dolů do krku přičemž stáhneme hlasivky. Trochu jako kdybychom chtěli chrápat. Někomu pomůže, když si opře špičku jazyka o patro, aby si lépe uvědomil si, že nádech otáčíme rovnou dolů. Vydechujeme stejným způsobem, tj. nosem přes staženou hlasivkovou štěrbinu. Dejte pozor, aby dech nebyl příliš silový. Podráždili byste si hlasivky a mohlo by Vás bolet v krku.

Dech udžžají nemá žádné kontraindikace, je harmonizační. Zpomaluje dech, zklidňuje mysl, zvyšuje vitální kapacitu plic a zbavuje organismus hlenů. Pomáhá také při nadýmání, zažívacích problémech, při pocitu nevolnosti, který je způsoben těžce stravitelným jídlem a upravuje krevní tlak.

Pokud jste ve stresu, potřebujete se uklidnit, např. před důležitým jednáním, nebo když stojíte v koloně, použijte tento typ dechu. Můžete jím dýchat i při chůzi, nádech i výdech si rozpočítejte na kroky. Další možnost využití tohoto dechu je ve sportu, pokud se potřebujete vydýchat, resp. chytit "druhý dech".

Jestliže nadechujete i vydechujete dechem udžžají, jedná se o dech harmonizační, který vše vrací do rovnováhy. Je však možné také pouze nadechovat dechem udžžají a vydechovat normálním dechem - v tom případě Vás to víc nabudí, dodá energii. Naopak, pokud budete nadechovat normálně a vydechovat dechem udžžají, přičemž výdech můžete ještě zesílit zapojením práce břišní stěny, pomůže Vám rychleji se zbavit stresu nebo "vydýchat" psychicky náročnou situaci.

Chcete-li se o dýchání dozvědět více, můžete navštívit mé lekce, workshopy nebo seminář Relaxační dýchání. Ráda Vám předám mé zkušenosti.